Somut Ne Demek 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Beton Nedir?
Somut, beş duyumuzla algılayabildiğimiz, maddi varlığı olan kavramlardır. Görülebilen, dokunulabilen, tadılabilen, koklanabilen ve duyulabilen şeyler somut olarak tanımlanmaktadır.

Somut Kavramların Özellikleri

Beş duyumuzla algılanabilirler. Somut kavramlar görme, dokunma, duyma, tatma ve koklama duyularımızla algılanabilir. Örneğin bir elmayı gördüğümüzde, ona dokunduğumuzda, sesini duyduğumuzda, tattığımızda, kokladığımızda onun somut bir kavram olduğunu anlarız.
Maddi bir varlıkları var. Somut kavramların maddi bir varlığı vardır. Mesela masa, taş, insan, hayvan gibi kavramların maddi bir varlığı vardır.
Sayısal olarak ifade edilebilirler. Somut kavramlar sayısal olarak ifade edilebilir. Örneğin bir elma iki parçaya bölünebilir, bir taş beş kilo ağırlığında olabilir, bir insanın boyu 1,70 metre olabilir.

Somut Kavram Örnekleri

Görülebilecek somut kavramlar: masa, sandalye, ev, araba, ağaç, çiçek, hayvan, insan, yıldız, gezegen
Temas edilen somut kavramlar: taş, toprak, kum, su, ateş, buz, metal, ahşap, plastik
Duyulan somut kavramlar: müzik, ses, gürültü, çığlık, patlama, kuş çağrısı, insan sesi
Tadına varılan somut kavramlar: tatlı, ekşi, tuzlu, acı, ekşi, baharatlı
Beton kavramları kokuyordu: çiçek kokusu, yemek kokusu, parfüm kokusu, duman kokusu, kokusuz

Soyut Kavramlarla Karşılaştırma
Somut kavramlar soyut kavramların tersidir. Soyut kavramlar, beş duyumuzla algılayamadığımız, maddi varlığı olmayan kavramlardır. Örneğin aşk, nefret, mutluluk, üzüntü, korku, düşünce, fikir gibi kavramlar soyuttur.

Beton Kavramlarının Kullanım Alanları
Somut kavramlar günlük hayatımızda ve bilimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin günlük hayatta bir eşyayı veya nesneyi anlatırken somut kavramlar kullanırız. Bilimde teori ve modeller oluşturmak için somut kavramlar kullanılır.
Beton Kavramlarının Örnek Kullanım Alanları

Günlük hayatta: Günlük hayatımızda eşya ve nesneleri anlatmak için “masa, sandalye, ev, araba, ağaç, çiçek, insan, hayvan, yıldız, gezegen” gibi somut kavramlar kullanılmaktadır. Örneğin, “Bu masa kahverengidir.” Cümlede “masa” somut bir kavramdır.
Bilimde: Bilimde teori ve model oluşturmak için “atom, molekül, hücre, DNA, protein, hormon, enzim, hücre zarı, mitokondri, kloroplast” gibi somut kavramlar kullanılmaktadır. Örneğin, “DNA genetik bilginin taşıyıcısıdır.” Cümlede “DNA” somut bir kavramdır.

Çözüm
Somut kavramlar, beş duyumuzla algılayabildiğimiz, maddi varlığı olan kavramlardır. Somut kavramlar günlük hayatımızda ve bilimde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*