Diferansiyel Nedir 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Diferansiyel Nedir?
Diferansiyel, bir aks üzerindeki iki tekerlek arasındaki hız dengesini sağlayan aktarım organıdır. Sol ve sağ tekerlekler farklı olduğundan özellikle viraj alırken gereklidir. Arka köprü üzerinde bulunan, arka tekerleklerin farklı şekilde dönmesini sağlayan ve torku artıran bir cihazdır. Milden aldığı hareketi 90 derece döndürerek akslara iletir.

Diferansiyel Nasıl Çalışır?
Diferansiyel planet dişli sistemidir. Planet dişli sistemi, merkezi bir göbeğe bağlanan ve onun etrafında dönen dişlilerden oluşur. Diferansiyelde merkez göbeğe bağlı olan dişli, hareketi milden alır. Bu dişli, etrafında dönen iki dişliye bağlıdır. Bu dişliler tekerleklerin bağlı olduğu akslara bağlanır. Tekerleklerden biri daha yavaş döndüğünde diferansiyel devreye girer. Bu durumda merkez göbeğe bağlı dişli, etrafında dönen dişlilerden birine daha fazla güç aktarır. Bu sayede yavaş dönen çark daha hızlı dönmeye başlar.
Diferansiyel Nasıl Çalışır?

Diferansiyel bir aracın sürüş performansını önemli ölçüde etkiler. Virajlarda diferansiyel sayesinde her iki tekerlek farklı hızlarda dönebilmektedir. Bu sayede aracın viraj alma kabiliyeti artarak aracın daha güvenli dönüş yapmasını sağlar. Diferansiyel aynı zamanda aracın çekiş gücünü de etkiler. Diferansiyel sayesinde tekerleklerden biri kaygan zeminde hareket ederken diğer tekerlek daha iyi çekiş sağlayabilmektedir. Bu sayede aracın kaymadan hareket etmesini sağlar.
Diferansiyel Tipler
Diferansiyeller kullanım alanına göre farklı tiplerde üretilmektedir. En yaygın diferansiyel türleri şunlardır:

Kapalı diferansiyel: Bu diferansiyel en yaygın kullanılan diferansiyel türüdür. Tüm araçlarda standart olarak mevcuttur.
Açık diferansiyel: Bu diferansiyel, kapalı diferansiyelden farklı olarak tekerleklerden biri kaygan bir yüzeyde hareket etse dahi diğer tekerleğe güç aktarmaz. Bu nedenle sadece düz yollarda kullanıma uygundur.
Kontrollü diferansiyel: Bu diferansiyel aracın çekiş gücünü artıran bir diferansiyel türüdür. Kaygan bir yüzey üzerinde hareket eden tekerlekten gelen torku, daha iyi çekiş sağlayan tekerleğe aktarır.
Kilitli diferansiyel: Bu, tüm tekerleklerin aynı hızda dönmesini sağlayan bir diferansiyel türüdür. Kaygan yüzeylerde ve zorlu yol koşullarında kullanıma uygundur.

Diferansiyel Arızalar
Diferansiyeller uzun ömürlü parçalardır. Ancak yanlış kullanım ve bakım eksikliği nedeniyle arızalanabilmektedirler. Diferansiyel arızalarının en yaygın belirtileri şunlardır:

Farklı hızlarda dönen tekerleklerden biri
Araçtan ses geliyor
Aracın viraj alma yeteneğinin azalması

Diferansiyel arızaların giderilmesi için uzman servise başvurulmalıdır.
Çözüm
Diferansiyel, bir aracın sürüş performansını önemli ölçüde etkileyen bir güç aktarma organıdır. Aracın daha güvenli dönüş yapmasını sağlar ve virajlarda çekiş gücünü arttırır. Diferansiyel doğru kullanım ve bakım ile uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*