Samed Ne Demek 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Samed nedir?
Samed Arapça kökenli bir kelimedir. Kelime anlamı olarak “bir şeye yönelmek” anlamına gelen “samd” (sumûd) kökünden türemiştir. “Samed” kelimesinin iki temel anlamı vardır:

Yaratılmışlara mahsus acizlik ve ihtiyaçtan münezzeh olan, ezeli ve ebedi yüce varlık.” Bu anlamda Samed, her şeyin yaratıcısı ve sahibi olan Allah’ın, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, hiçbir şeye muhtaç olmayan mutlak varlık olduğunu ifade eder.
“İhtiyaçların karşılanması için danışılan kişi.” Bu anlamda Samed, her şeyin kendisine bağlı olduğu, her türlü ihtiyacı karşılayabilen, her türlü yardım ve desteği sağlayabilen Allah’ın sıfatını ifade eder.

Samed İsminin Fazileti
Samed ismi Allah’ın 99 isminden biridir. Bu ismin zikredilmesinde pek çok fazilet vardır. Bu faziletler şunlardır: **Kalbi ferahlatır ve huzur verir. ** İmanı güçlendirir. **Duaların kabul olmasına sebep olur. **Rızkın ve bereketin artmasına yardımcı olur. **Kişiyi her türlü sıkıntı ve zorluktan kurtarır.
Kişiyi Allah’a yaklaştırır.

Samed İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçmektedir
Samed ismi Kur’an-ı Kerim’de iki yerde geçmektedir. Bu ayetler şunlardır:

“De ki: O, bir olan Allah’tır. Allah Samed’dir. O doğurmadı ve doğmadı. Onun eşi benzeri yok.” (İhlas Suresi, 1-4)
“Göklerde ve yerde olanların hepsi O’na muhtaçtır. O her zaman diridir ve her şeyden haberdardır.” (Rum Suresi, 27)

Samed İsminin Yorumu
İhlas Suresi ayetlerinde Samed isminin iki anlamı bir arada vurgulanmaktadır. Birinci ayette Samed, “yaratılmışlara özgü acizlik ve ihtiyaçlardan uzak, ezeli ve ebedi yüce varlık” anlamında kullanılmıştır. Bu ayette Allah, “doğurmamış ve doğurulmamıştır” ifadesiyle, yaratıklara özgü olan üreme ve çoğalma özelliklerinden münezzeh olduğunu bildirmiştir. “O’nun eşi benzeri yoktur” ifadesiyle Kendisine benzeyen başka bir varlığın bulunmadığını, O’nun mutlak varlık olduğunu vurgulamıştır. İkinci ayette Samed, “ihtiyaçlarının karşılanması için kendisine danışılan kişi” anlamında kullanılmıştır. Allah bu ayette göklerde ve yerde olan her şeyin kendisine muhtaç olduğunu, her şeyin kendisine muhtaç olduğunu ve kendisinin onların her türlü ihtiyacını karşılayabileceğini bildirmektedir. “O, her zaman diridir ve her şeyden haberdardır” ifadesiyle sonsuz hayata sahip olduğunu, her şeyi bildiğini ve gördüğünü vurguladı.
Samed İsminin Tefekkür Yoluyla Anlamı
Samed ismi aynı zamanda tefekkür yoluyla derin manalar da içermektedir. Bu ismi düşünen insan, Allah’ın sonsuz gücünü, hikmetini, her şeye kadir olduğunu, her şeyin yaratıcısı olduğunu anlar. Aynı zamanda Tanrı’nın her şeye bağımlı olmadığını ve hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını anlar. Bu anlayış insanın Allah’a olan kulluğunu ve teslimiyetini artırır. Samed ismi insanın Allah’a yönelmesini ve bağlılığını ifade eder. Bu ismi zikretmek kişinin Allah’a olan sevgisini, saygısını ve şükranını artırır. Aynı zamanda insanın Allah’a olan güvenini ve teslimiyetini güçlendirir.
Samed İsmiyle İlgili Dua
Samed ismiyle ilgili olarak şu duayı okuyabiliriz: Ey Samed! Sen hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, her şeyin yaratıcısı ve sahibi olan Allah’sın. Sen her şeyin kendisine bağlı olduğu, her türlü ihtiyacını karşılayabilen, her türlü yardım ve desteği sağlayabilen Allah’sın. Ellerimi açıp Senin huzurunda dua ediyorum. Duamı kabul et ey Samed! Yardım et ey Samed! Bana yol göster ey Samed! Bana merhamet et ey Samed

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*