Nor Ne Demek 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Nedir?
ne de, İngilizce’de “ve değil” anlamına gelen bir bağlaçtır. İki cümleyi birbirine bağlamak için kullanılır ve bu iki cümlenin çelişkili bilgiler içerdiğini belirtir. Nor bağlacı, iki cümlenin her biri olumlu ya da olumsuz olduğunda kullanılamaz.

Nor Bağlacının Kullanımı
Nor bağlacı iki cümleyi birbirine bağlamak için kullanılır ve bu iki cümlenin çelişkili bilgiler içerdiğini belirtir. Nor bağlacı, iki cümlenin her biri olumlu ya da olumsuz olduğunda kullanılamaz.

Nor Bağlacının Olumlu Cümlelerde Kullanımı
Nor bağlacı iki olumlu cümleyi birbirine bağlamak için kullanılamaz. Bu durumda, iki cümle de aynı şeyi ifade ediyor, ancak bir fark var: İkinci cümle, ilk cümlenin ima ettiği şeyin durumun böyle olmadığına dair ek bilgi veriyor. Örneğin:

Elmaları ve portakalları severim, muzları da sevmem. (Elmaları ve portakalları severim ama muzları sevmem.) Bu cümlede ilk cümlede “Elmaları ve portakalları severim”, ikinci cümlede ise “muzları sevmiyorum” diyor. Bu iki cümle birbiriyle çelişen bilgiler içeriyor.
Nor Bağlacının Olumsuz Cümlelerde Kullanımı
Nor bağlacı iki olumsuz cümleyi birbirine bağlamak için de kullanılabilir. Bu durumda, iki cümle de aynı şeyi ifade ediyor, ancak bir fark var: İkinci cümle, ilk cümlenin ima ettiği şeyin durumun böyle olmadığına dair ek bilgi veriyor. Örneğin:

Elmaları sevmiyorum, portakalları da sevmiyorum. (Elmaları sevmiyorum, portakalları da sevmiyorum.) Bu cümlede ilk cümle “Elmaları sevmiyorum”, ikinci cümle ise “Portakalları sevmiyorum” diyor. Bu iki cümle birbiriyle çelişen bilgiler içeriyor.
Nor Bağlacının Farklı Kullanımları
Nor bağlacı farklı şekillerde de kullanılabilir. Örneğin iki soruyu birbirine bağlamak için kullanılabilir. Bu durumda iki soru birbiriyle çelişen bilgiler içermektedir. Örneğin:

Parka mı yoksa sinemaya mı gidiyorsun? Sen de gitmeyeceksin. (Parka mı yoksa sinemaya mı gidiyorsunuz? Her ikisine de gitmiyorsunuz.) Bu cümlede ilk soru “Parka mı yoksa sinemaya mı gidiyorsunuz?” ikinci cümle ise “İkisine de gitmiyorsun” diye cevap veriyor. Nor bağlacı iki cümleyi birbirine bağlamak için de kullanılabilir. Bu durumda iki cümle birbiriyle çelişen bilgiler içermektedir. Örneğin:

Parka gitmiyorum, sinemaya da gitmiyorum. (Parka gitmiyorum, sinemaya gitmiyorum.) Bu cümlede ilk cümle “Parka gitmiyorum” derken ikinci cümle “Gitmiyorum” diyor. sinemaya da”.
Nor Bağlacı Örnekleri
Nor bağlacının kullanıldığı bazı örnekler şunlardır:

Parka gitmiyorum, sinemaya da gitmiyorum. (Parka gitmiyorum, sinemaya da gitmiyorum.)
Elmaları ve portakalları severim, muzları da sevmem. (Elmaları ve portakalları severim ama muzları da sevmem.)
Parka mı yoksa sinemaya mı gidiyorsun? Sen de gitmeyeceksin. (Parka mı yoksa sinemaya mı gidiyorsunuz? Her ikisine de gitmiyorsunuz.)
Partiye gitmek isteyip istemediğimden emin değilim, başka birinin gidip gitmeyeceğini de bilmiyorum. (Partiye gitmek isteyip istemediğimden emin değilim ve başka birinin gitmek isteyip istemediğinden de emin değilim.)
Sana gerçeği söylemem gerekip gerekmediğinden emin değilim, söylesem bana inanıp inanmayacağını da bilmiyorum. (Size gerçeği söylemeli miyim bilmiyorum, söylesem bile inanır mısınız bilmiyorum.)

Nor Bağlacının Anlamını ve Kullanımını Öğrenmek İçin Yapabilecekleriniz
Nor bağlacının anlamını ve kullanımını öğrenmek için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

Nor bağlacını içeren cümleleri okuyup anlamaya çalışın.
Nor bağlacını içeren kendi cümlelerinizi oluşturun ve kullanın.
**Nor bağlacını içeren cümlelerin anlamlarının ve kullanımlarının açıklanması.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*