Nice Ne Demek 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Güzel Ne Demektir?
“Nice” kelimesi Türkçede “güzel” anlamına gelen bir kelimedir. Ancak İngilizce’de “nice” kelimesinin birden fazla anlamı vardır. Bu anlamlar bağlama göre değişebilir.

İngilizce’de “güzel” kelimesinin anlamları:

Güzel, hoş, hoş:

Bu anlam Türkçede “güzel” kelimesinin en yaygın anlamıdır. Kişi bir şey ya da durum hakkında “güzel” sözcüğünü kullanarak onun güzel, hoş ya da hoşa giden bir şey olduğunu ifade eder. Örnekler: “Bu güzel bir elbise.” (Bu güzel bir elbise.) “Bugün hava güzel.” (Bugün hava güzel.) “Sen iyi bir insansın.” (Sen iyi bir insansın.)

Nazik, kibar, incelikli:

Bu anlam kişinin davranışları veya sözleri hakkında kullanılır. Bir kişi hakkında “hoş” kelimesinin kullanılması, onun nazik, nazik veya düşünceli olduğunu gösterir. Örnekler: “O çok hoş bir kız.” (Çok nazik bir kız.) “Çok iyi bir adam.” (Çok nazik bir adamdır.) “Yapılması güzel bir şeydi.” (Bu çok nazik bir şeydi.)

Hayırsever, yardımsever:

Bu anlam, kişinin başkalarına karşı davranışlarıyla ilgili olarak kullanılır. Bir kişi hakkında “güzel” sözcüğünü kullanmak onun yardımsever ve yardımsever olduğunu ifade eder. Örnekler: “Çok iyi bir insandır. “Her zaman başkalarına yardım eder.” (Çok iyi bir insandır. Her zaman başkalarına yardım eder.) “Çok iyi bir komşudur. “Bize her zaman yardım ediyor.” (Çok iyi bir komşudur. Bize her zaman yardım eder.) “Güzel bir jestti.” (Bu çok hoş bir jestti.)

İyi, uygun, makul:

Bu anlam bir şeyin niteliği veya durumu hakkında kullanılır. Bir şey hakkında “güzel” sözcüğünü kullanarak onun iyi, uygun veya makul olduğunu ifade etmiş oluruz. Örnekler: “Bu güzel bir araba.” (Bu iyi bir araba.) “Fiyatı güzel.” (Fiyatı uygun.) “Bu güzel fikir.” (Bu mantıklı bir fikir.)

İlginç, çekici:

Bu anlam, bir şeyin ilginç veya çekici olduğu anlamına gelir. Bir şey hakkında “güzel” sözcüğünü kullanarak onun ilginç ya da çekici olduğunu ifade etmiş oluruz. Örnekler: “Bu güzel bir hikaye.” (Bu ilginç bir hikaye.) “O, konuşmak için iyi bir insan.” (Onunla konuşmak ilginç.) “Ziyaret etmek için güzel bir yer.” (Ziyaret edilmesi ilginç bir yer.)

Güzel kelimesinin kullanımı:
“Güzel” kelimesi tek başına veya sıfat olarak kullanılabilir. Sıfat olarak kullanıldığında genellikle isimden önce gelir. Örneğin, “güzel elbise”, “güzel hava”, “iyi insan”.
Güzel kelimesinin cümle içerisinde kullanımı:
“Güzel” kelimesi cümle içinde farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin, “Bu çok hoş.” (Bu güzel.) Örneğin, “Güzel şeyleri severim.” (Güzel şeyleri severim.) Örneğin, “Bu elbise çok hoş.” (Bu elbise çok güzel.) Mesela “Burası çok güzel bir yer değil mi?” (Burası çok güzel bir yer değil mi?)
Güzel kelimesinin Eş Anlamlıları:
“Güzel” kelimesinin eş anlamlıları şunlardır:

Güzel: çekici, güzel, sevimli, güzel, yakışıklı, iyi görünümlü
İnce: nazik, kibar, nazik, düşünceli, düşünceli
Günaydın bebeğim: iyi, terbiyeli, saygın, güzel, mükemmel
İlginç: ilginç, çekici, büyüleyici, büyüleyici, sürükleyici

Güzel kelimesinin zıt anlamlıları:
“Güzel” kelimesinin zıt anlamlıları şunlardır:

Kötü: çirkin, iğrenç, nahoş, nahoş, berbat
Kabe: kaba, kaba, saygısız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*