Long Ne Demek 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Uzun Ne Demektir?
“Uzun” kelimesinin Türkçe karşılığı “uzun”dur. Uzunluk, bir nesnenin veya varlığın bir ucundan diğerine olan mesafedir. Uzunluk bir boyuttur ve metre, santimetre, milimetre, mikrometre, nanometre, pikometre, femtometre, atometre ve zettametre gibi birimlerle ölçülür. “Uzun” kelimesi, çeşitli bağlamlarda kullanılabilecek çok yönlü bir kelimedir. Bu bağlamlardan bazıları şunlardır:

Fizik ve mühendislikte “uzun” kelimesi, bir nesnenin veya varlığın bir ucundan diğer ucuna olan mesafeyi ifade etmek için kullanılır. Örneğin bir çubuğun uzunluğu, çubuğun bir ucundan diğer ucuna olan mesafedir.
Matematikte “uzun” kelimesi, pozitif ya da negatif olmasına bakılmaksızın bir sayının diğer bir sayıdan daha büyük ya da daha uzun olduğunu ifade etmek için kullanılır. Örneğin 100, 50’den daha uzun bir sayıdır.
Coğrafyada “uzun” kelimesi bir yerin doğu-batı yönündeki konumunu ifade etmek için kullanılır. Mesela İstanbul’un boylam derecesi 28 derecedir.
Tarihte “uzun” kelimesi bir zaman dilimini veya dönemi ifade etmek için kullanılır. Örneğin “Uzun Parlamento” İngiliz İç Savaşı sırasında görev yapan parlamentodur.
Edebiyatta ve sanatta “uzun” kelimesi bir şiirin veya hikâyenin uzunluğunu ifade etmek için kullanılır. Mesela “Yüzüklerin Efendisi” romanı uzun bir romandır.
Günlük konuşmada “uzun” kelimesi bir zaman dilimini veya dönemi ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “Uzun zamandır bekliyordum.” (Uzun zamandır bekliyordum.)

Uzun Kelimesinin Farklı Bağlamlarda Kullanımı

Fizik ve mühendislikte
Fizik ve mühendislikte “uzun” kelimesi, bir nesnenin veya varlığın bir ucundan diğer ucuna olan mesafeyi ifade etmek için kullanılır. Örneğin bir çubuğun uzunluğu, çubuğun bir ucundan diğer ucuna olan mesafedir. Bir nesnenin uzunluğunu ölçmek için metre, santimetre, milimetre, mikrometre, nanometre, pikometre, femtometre, atometre veya zettametre gibi birimler kullanılabilir.

Matematikte
Matematikte “uzun” kelimesi, pozitif ya da negatif olmasına bakılmaksızın bir sayının diğer bir sayıdan daha büyük ya da daha uzun olduğunu ifade etmek için kullanılır. Örneğin 100, 50’den daha uzun bir sayıdır.
coğrafyada
Coğrafyada “uzun” kelimesi bir yerin doğu-batı yönündeki konumunu ifade etmek için kullanılır. Dünya kuzeyden güneye 360 ​​dereceye bölünmüştür. 0 derece boylam Greenwich Gözlemevi’nin konumunu temsil eder. Greenwich Gözlemevi’nin doğusundaki yerler pozitif boylamlara sahiptir. Greenwich Gözlemevi’nin batısındaki yerler negatif boylamlara sahiptir.
Tarihte
Tarihte “uzun” kelimesi bir zaman dilimini veya dönemi ifade etmek için kullanılır. Örneğin “Uzun Parlamento” İngiliz İç Savaşı sırasında görev yapan parlamentodur. Uzun Parlamento 1640’ta toplandı ve 1660’ta feshedildi.
Edebiyat ve sanatta
Edebiyatta ve sanatta “uzun” kelimesi bir şiirin veya hikâyenin uzunluğunu ifade etmek için kullanılır. Mesela “Yüzüklerin Efendisi” romanı uzun bir romandır. “Yüzüklerin Efendisi” romanı üç ciltten oluşmakta olup yaklaşık 1200 sayfadır.
günlük konuşmada
Günlük konuşmada “uzun” kelimesi bir zaman dilimini veya dönemi ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “Uzun zamandır bekliyordum.” (Uzun zamandır bekliyordum.)
Uzun Kelimenin Kökeni
“Uzun” kelimesi İngilizce “lang” kelimesinden türetilmiştir. “Lang” kelimesi Eski İngilizce “lang” kelimesinden türemiştir. “Lang” kelimesinin kökeni Proto-Germen dilindeki “langaz” kelimesine dayanmaktadır. “Langaz” kelimesinin anlamı “uzun”dur.
Uzun Kelimenin Diğer Kullanımları
“Uzun” kelimesi çeşitli bağlamlarda farklı anlamlarda da kullanılabilir. Örneğin “uzun vadeli” kelimesi bir olayın gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğunu ifade etmek için kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*