Kelime I Tevhid Nedir 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Kelime Tevhid nedir?
Tevhid kelimesi, İslam dininin temelini oluşturan iki iman esasını ifade eden Arapça bir cümledir. Türkçeye “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir” şeklinde çevrilmiştir. Tevhid kelimesi “la” (hayır) fiili, “ilah” (tanrı) kelimesi ve “illa” (ancak) bağlacından oluşur. “La ilahe” ifadesi “Allah yoktur” anlamına gelir. “İllallah” ifadesi “Yalnızca Allah vardır” anlamına gelir. Tevhid kelimesinin Türkçe karşılığı “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir.” şeklindedir. Bu ifade, İslam inancının temelini oluşturan iki iman esasını ifade etmektedir:

Tevhid: Allah’ın varlığına, birliğine, eşsizliğine, eşsizliğine ve eşi benzeri olmadığına inanmak.
Peygamberlik: Allah’ın son elçisi Hz. Muhammed’in peygamberliğine ve getirdiği dinin hakikatine inanmayın.

Kelime Tevhid’in Önemi
Tevhid kelimesi, İslam dininin temelini oluşturan ve İslam’ın özünü ifade eden bir cümledir. Bu cümleyi söyleyen kişi İslam dininin temel inanç esaslarını kabul etmiş demektir. Tevhid kelimesinin İslam dininde büyük önemi vardır. Bu cümleyi söylemek İslam’a girmenin ve Müslüman olmanın ilk şartıdır. Ayrıca Kelime Tevhid’i kalbinde imanla söyleyen kişi Allah’ın rahmetine kavuşur ve cennete girmeye hak kazanır.
Kelime Tevhid’in faziletleri
Tevhid kelimesi İslam’da çok faziletli bir cümle olarak kabul edilir. Bu cümleyi söylemek şu erdemlere sahip olmak demektir: Allah’ın rahmetine mazhar olmak Cennete girmeyi hak etmek Şeytanın şerrinden korunmak Kötülüklerden korunmak Belalardan korunmak Hastalıklardan korunmak Rızkın artması Mutluluğun artması

Kelime Tevhid’in okunması
Tevhid kelimesi Arapça okunur. Arapça okunuşu şu şekildedir: لَا إِلَٰهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ Bu cümlenin Türkçe okunuşu şöyledir: La ilahe illallah Muhammed Allah’ın elçisidir

Kelime Tevhid’in Anlamı
Tevhid kelimesinin manası şu şekilde açıklanabilir:

Lailahe illallah: Allahtan başka tanrı yoktur. Bu ifade, Allah’ın varlığına, birliğine, eşsizliğine ve eşsizliğine, eşi benzeri olmadığına olan inancı ifade etmektedir. Allah yaratıcı, düzenleyici ve yönetici olarak birdir. Ortağı, akranı ve akranı yoktur.

Muhammed’in elçisi: Muhammed Allah’ın elçisidir. Bu ifade, Hz. Muhammed’in Allah tarafından gönderilmiş bir peygamber olduğuna inanmaktır. Hz. Muhammed, Allah’ın emirlerini insanlara tebliğ etmek ve onları doğru yola iletmekle görevlendirilmiştir.
Kur’an’da Kelime Tevhid’in Bahsi
Tevhid kelimesi Kur’an’ın pek çok ayetinde geçmektedir. Bu ayetlerden bazıları şunlardır:

“De ki: ‘Ben, bana ve peygamberlerime inanan ve Allah’tan başka tanrı tanımayan cinlerden ve insanlardan başkasına tapmıyorum.’” (Cin Suresi, Ayet 16)
“Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah’ı tesbih etmektedir. O, mutlak güç, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Teğabun Suresi, 1. Ayet)
“De ki: ‘O, bir olan Allah’tır. Her şeyin yaratıcısı Allah’tır. O, her şeye vekildir.” (İhlas Suresi, 1-2. ayet)

Bu ayetlerde tevhid kelimesinin önemine ve İslam dininin temel iman esaslarına vurgu yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*