Ibucold Nedir 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

IBUCOLD nedir?
IBUCOLD, aktif madde olarak ibuprofen ve psödoefedrin içeren analjezik, antipiretik ve burun tıkanıklığı ilacıdır. 10, 20, 24 ve 30 tabletlik kabarcıklı ambalajlarda sunulmaktadır.

IBUCOLD’un Aktif Maddeleri

İbuprofen: Analjezik, antipiretik ve antiinflamatuar özelliklere sahip, steroid olmayan antiinflamatuar (NSAID) bir ilaçtır.
Psödoefedrin: Burun ve sinüslerdeki (burun boşlukları) dolgunluğun giderilmesine yardımcı olan dekonjestan bir ilaçtır.

IBUCOLD’un Etkileri

IBUCOLD içerdiği ibuprofen sayesinde ağrıyı, ateşi ve iltihabı azaltır. İçerdiği psödoefedrin sayesinde burun ve sinüslerdeki dolgunluğu gidererek burun tıkanıklığını ve baş ağrılarını giderir.
İBUCOLD’un Kullanım Alanları

IBUCOLD aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

Grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı, ateş ve burun tıkanıklığı
Baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, adet ağrısı gibi hafif ve orta şiddette ağrılar
ateşli hastalıklar
İnflamatuar romatizmal hastalıklar

IBUCOLD Nasıl Kullanılır?
IBUCOLD ağızdan alınır. Yetişkinler ve 12 yaş üstü çocuklar için önerilen doz günde 3-4 defa 1-2 tablettir. Günde en fazla 6 tablet alınabilir.
IBUCOLD’un Yan Etkileri
IBUCOLD’un sık görülen yan etkileri şunlardır: Mide bulantısı Kusma İshal Mide yanması Baş ağrısı Baş dönmesi Uykululuk IBUCOLD’un daha az görülen yan etkileri şunlardır: Mide ülseri Gastrointestinal kanama Karaciğer fonksiyon bozukluğu Böbrek fonksiyon bozukluğu Alerjik reaksiyonlar (kurdeşen, kaşıntı, döküntü, solunum sıkıntısı)

İBUCOLD Kullanımına İlişkin Uyarılar

IBUCOLD hamileliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır. IBUCOLD emzirme döneminde dikkatli kullanılmalıdır. IBUCOLD, mide ülseri, gastrit veya gastrointestinal kanama öyküsü olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. IBUCOLD karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. IBUCOLD, yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya felç öyküsü olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. IBUCOLD kanama bozukluğu olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. IBUCOLD astımlı veya bronşiyal astım öyküsü olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Depresyon tedavisi gören hastalarda IBUCOLD dikkatli kullanılmalıdır. IBUCOLD fenitoin, lityum veya metotreksat gibi bazı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

IBUCOLD’un Yan Etkilerine İlişkin Önlemler

IBUCOLD’un yan etkilerini azaltmak için aç karnına değil, yemeklerden sonra veya yemek sırasında alınmalıdır. Mide rahatsızlığını önlemek için IBUCOLD bol su ile alınmalıdır. IBUCOLD’un uzun süreli kullanımı mide ülseri, gastrit veya mide-bağırsak kanaması gibi ciddi yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle IBUCOLD’un 7 günden fazla kullanımından kaçınılmalıdır. IBUCOLD diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle İBUCOLD’u kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Çözüm
IBUCOLD analjezik, antipiretik ve burun tıkanıklığını giderici özelliklere sahip etkili bir ilaçtır. Ancak yan etkileri olabileceğinden doktorunuza veya eczacınıza danışmadan kullanmayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*