Hüda Par Nedir 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Özgür Dava Partisi (HÜDA PAR)19 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Partinin simgesi açık bir kitap ve onun arkasından doğan güneştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 4 milletvekili ile temsil edilir. Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’dur.
Kuruluş

HÜDA PAR, 2005 yılında kurulan Mustazaflarla Dayanışma Derneği’nin (Mustazaf-Der) kapatılmasının ardından dernek yöneticilerinin öncülüğünde kuruldu. Mustazaf-Der, Hizbullah örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Türkiye’de faaliyet gösteriyor. HÜDA PAR’ın kuruluş amacı “Türkiye’de yaşayan tüm insanların inançlarına, dillerine ve kültürlerine saygılı, İslami esaslara dayalı bir devlet ve toplum düzeni kurmak” olarak belirlendi.

siyasi çizgi
HÜDA PAR muhafazakar ve İslamcı bir siyasi partidir. Partinin siyasi çizgisi “Adalet, eşitlik ve İslam kardeşliği ilkelerine dayalı bir toplumsal düzen kurmak” olarak belirlendi. Parti, Türkiye’de yaşayan tüm insanların inançlarına, dillerine ve kültürlerine saygılı, İslami esaslara dayalı bir devlet ve toplum düzeni kurmayı amaçlamaktadır.
Hizbullah bağlantısı iddiaları
HÜDA PAR’ın kuruluşundan bu yana parti ile Hizbullah örgütü arasında bağlantı olduğu iddiaları gündeme geldi. Bu iddialar parti liderleri tarafından yalanlandı. Ancak HÜDA PAR’ın kurucuları arasında Mustazaf-Der yöneticilerinin de yer alması ve Hizbullah’ın ideolojik temellerini oluşturan bazı unsurların parti programında yer alması bu iddiaları güçlendiriyor.
Seçim sonuçları
HÜDA PAR ilk kez 2015 yılında genel seçimlere katılmıştır. Parti bu seçimlerde oyların %1,25’ini alarak 4 sandalye elde etmiştir. 2018 yılında yapılan genel seçimlerde HÜDA PAR yüzde 1,39 oy alarak 4 sandalye elde etti. 2023 yılında yapılan genel seçimlerde HÜDA PAR yüzde 1,42 oy alarak 4 sandalye kazandı.
HÜDA PAR’ın hedefleri
HÜDA PAR’ın hedefleri şu şekilde sıralanabilir: Türkiye’de yaşayan tüm insanların inançlarına, dillerine ve kültürlerine saygılı, İslami esaslara dayalı bir devlet ve toplum düzeni kurmak. Adalet, eşitlik ve kardeşlik ilkelerine dayalı bir toplumsal düzen oluşturmak. İnsanların temel hak ve özgürlüklerini korumak. Ekonomik kalkınmayı sağlamak. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi. Çevreyi Koru.

HÜDA PAR’a yönelik eleştiriler
HÜDA PAR kurulduğu günden bu yana çeşitli kesimlerden eleştirilere maruz kalıyor. Partiye yönelik başlıca eleştiriler şöyle: Hizbullah örgütüyle bağlantılı olduğu yönündeki iddialar. İslami esaslara dayalı bir devlet düzeni kurmak istediğini ifade ediyor. Kadın hakları, LGBTİ+ hakları gibi konulardaki tutumları.

Çözüm
HÜDA PAR, Türkiye’de faaliyet gösteren önemli siyasi partilerden biridir. Partinin muhafazakar ve İslamcı bir siyasi çizgisi var. HÜDA PAR kurulduğu günden bu yana çeşitli kesimlerden eleştirilere maruz kalıyor. Ancak partinin özellikle Kürt bölgesinde önemli bir toplumsal tabanı var. HÜDA PAR’ın gelecekte Türk siyasetinde nasıl bir rol oynayacağı parti programının uygulanma şekline bağlı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*