Geralgine Nedir 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Geralgine nedir?
Geralgine, Türk Eczacıları Birliği’ne (TEB) bağlı Biofarma İlaç tarafından üretilen, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Üç farklı aktif madde içerir: parasetamol, kafein ve kodein.

Geralgine’in Aktif Maddeleri

Parasetamol: Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan, yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.
Kafein: Kafein merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Ağrı giderici etkisinin artmasına yardımcı olur.
Kodein: Kodein, opioid grubundan bir ağrı kesicidir. Daha güçlü bir ağrı kesici etkisi vardır.

Geralgine’in Amaçları

Hafif ve orta dereceli ağrının giderilmesi: Baş ağrısı, migren, diş ağrısı, adet ağrısı, kas-iskelet sistemi ağrıları, boğaz ağrısı gibi ağrıların giderilmesinde kullanılır.
Ateşin düşürülmesi: Ateşli hastalıklarda ateşi düşürmek için kullanılır.

Geralgine Nasıl Kullanılır ve Dozu
Geralgine ağızdan alınan bir ilaçtır. Yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklarda günde 3-4 defa 1 tablet veya 1 ölçek (5 ml) kullanılır. 12 yaşın altındaki çocuklarda doz yaşa ve kiloya göre ayarlanmalıdır.

Geralgine’in Yan Etkileri
Geralgine’in yaygın yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk ve yorgunluk yer alır. Daha ciddi yan etkiler arasında alerjik reaksiyonlar, karaciğer hasarı, böbrek hasarı, kanama riskinde artış yer alır.
Geralgine Kullanılmaması Gereken Durumlar

Parasetamol, kafein veya kodeine alerjisi olan kişiler. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olan kişiler. Mide ülseri veya gastriti olan kişiler. Hamileliğin son üç ayındaki kadınlar.

Geralgine’in Diğer İlaçlarla Etkileşimleri
Geralgine bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında yan etki riskini artırabilir. Bu nedenle Geralgine kullanırken reçeteli veya reçetesiz kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.
Geralgine’in Uyarıları ve Önlemleri

Geralgine’i doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarına göre kullanın. Reçeteli veya reçeteli olsun, aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamilelik veya emzirme döneminde Geralgine’i kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Geralgine’in fiyatı
Geralgine eczanelerde reçeteyle satılmaktadır. 20 tabletlik paketin fiyatı 15-20 TL arasındadır.
Geralgine’e alternatifler
Geralgine’e benzer etkiye sahip diğer ilaçlar şunlardır: Parasetamol Aspirin İbuprofen Ketoprofen Diklofenak

Çözüm
Geralgine hafif ila orta dereceli ağrı ve ateşi hafifletmek için kullanılan etkili bir ilaçtır. Ancak dikkatli kullanılmalıdır. Yan etkiler ve ilaç etkileşimleri konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*