Etotio Nedir 2024-2025 Güncel Bilimsel Bilgiler – Sözlük Anlamı Ne?

Etothio nedir?
Etotio, etken madde olarak etodolak ve tiyokolşikosid içeren bir ilaçtır. Etodolak, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID) grubundan bir ağrı kesici ve antiinflamatuardır. Tiyokolşikosid kas gevşetici bir ilaçtır. Etotio, osteoartrit (kireçlenme), omurganın ağrılı sendromları (vertebral kolon), eklem dışı romatizma, ağrılı kas kasılmaları, travma ve ameliyat sonrası oluşan ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılır.
Etotio nasıl çalışır?

Etodolak, ağrı ve iltihaba neden olan prostaglandinlerin üretimini azaltarak çalışır. Prostaglandinler vücutta doğal olarak üretilen maddelerdir ve ağrı, şişlik ve iltihaplanmadan sorumludurlar. Tiyokolşikosid kas kasılmalarını bloke ederek çalışır. Kaslardaki kalsiyum kanallarını bloke ederek kasların rahatlamasına yardımcı olur.

Etotio’nun işe yaraması ne kadar sürer?
Etotio genellikle yaklaşık 30 dakika içinde ağrıyı ve iltihabı azaltmaya başlar. Ancak tam etkinin görülmesi birkaç günü bulabilir.
Etothio nasıl kullanılır?
Etotio yetişkinlerde günde en fazla 2 defa 1 film kaplı tablet olarak kullanılır. Tabletler yemeklerden sonra bol su ile alınmalıdır.
Etotio’nun yan etkileri nelerdir?
Etotio’nun en sık görülen yan etkileri şunlardır: Mide bulantısı Kusma İshal Mide yanması Baş ağrısı Baş dönmesi Yorgunluk Daha ciddi yan etkiler şunlardır: Gastrointestinal kanama Mide ülseri Karaciğer hasarı Böbrek hasarı Alerjik reaksiyonlar

Etotio’yu kimler kullanamaz?
Aşağıdaki kişiler Etotio’yu kullanamaz: Etodolak veya tiyokolşikosid veya bu ilaçların herhangi bir bileşenine alerjisi olan kişiler Mide-bağırsak kanaması veya ülseri olan kişiler Karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişiler Hamile veya emziren kadınlar 18 yaşın altındaki çocuklar

Etotio kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
Etotio kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir: İlacı doktorunuzun talimatlarına göre kullanın. İlacın yan etkilerinden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza danışın. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçının. İlacı kullanırken bol miktarda sıvı içirin.

Etotio saklanıyor
Etotio oda sıcaklığında (15-25 °C) saklanır. İlacı buzdolabına veya dondurucuya koymayın. İlacı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
Etotio’nun diğer ilaçlarla etkileşimi
Etotio diğer bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle Etotio’yu kullanmadan önce kullandığınız diğer ilaçlar varsa doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz.
Aşırı doz
Etotio’nun doz aşımı durumunda mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, karın ağrısı, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği ve solunum depresyonu gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Etotio doz aşımı durumunda derhal tıbbi yardım aranmalıdır.
Sonuç olarak Etotio ağrı ve iltihabı azaltmak için kullanılan etkili bir ilaçtır. Ancak yan etkileri olabileceğinden doktorunuzun talimatlarına göre dikkatli kullanılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*